Leptospiroza je ozbiljna zoonoza uzrokovana bakterijama roda Leptospira, koje se prenose sa zaraženih životinja na ljude, najčešće putem kontaminirane vode ili tla. Svake godine u svijetu registrira se oko milion slučajeva leptospiroze, pri čemu oko 60.000 ljudi izgubi život, što pokazuje značaj ove bolesti i njenu visoku smrtnost od oko 6,85%.

Ova bolest je poznata još od 18. stoljeća, kada se širenjem štakora (posebno vrste Rattus norvegicus) proširila po Europi. Štakori su i danas najvažniji prijenosnici leptospira na ljude, jer izlučuju bakterije putem urina u okolinu, gdje mogu opstati i do nekoliko mjeseci u vlažnoj vodi ili tlu.

Simptomi leptospiroze su često nespecifični i uključuju iznenadnu visoku temperaturu, glavobolju, mišićne bolove i groznicu. Nakon početne faze bolesti može doći do teških komplikacija kao što su oštećenje bubrega, jetre, plućno krvarenje, a kod težih slučajeva javlja se tzv. Weilov sindrom, koji može biti i smrtonosan.

Do infekcije dolazi direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama ili indirektno preko kontaminiranih površina, vode i tla. Osobe s povećanim rizikom su poljoprivrednici, veterinari, lovci, ribolovci i radnici koji dolaze u kontakt s prirodnim okolišem ili životinjama.

Prevencija uključuje izbjegavanje kontakta sa zaraženim područjima, nošenje zaštitne opreme, kao i edukaciju o rizicima. Kod visokorizičnih skupina moguća je i preventivna primjena antibiotika.

Zavod za javno zdravstvo SBK/KSB apelira na građane da budu oprezni, prepoznaju simptome bolesti i pravovremeno potraže medicinsku pomoć.

Izvor: Travnik.ba

Komentari