Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije Srednjobosanskog kantona (SBK) u postupku mirenja ostaje pri prvobitnom prijedlogu Kolektivnog ugovora.
Napominju da od samog postupka nemaju velika očekivanja, s obzirom na to da su tokom pregovora zahtjevi Sindikata već svedeni na minimum.
Iz Sindikata ističu kako predstavnici Vlade SBK u javnosti kontinuirano iznose netačne i nepotpune podatke o stanju u zdravstvu.
– Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, na području tog kantona radi blizu 440 doktora medicine i stomatologije, od čega je skoro 220 specijalista, dok više od 60 posto doktora, uključujući i trudnice / porodilje, neće dobiti povećanje plaća – ističu iz Sindikata.
Navode kako brojevi koje premijer i ministar zdravstva prezentiraju javnosti služe isključivo za stvaranje privida da je problem riješen ili pokazuju zabrinjavajuću neinformiranost o stvarnom stanju u resoru kojim upravljaju.
– Naš sindikat ne pristaje na uvjete koje je dogovorio drugi sindikat, nego nastavlja zastupati prava doktora medicine i stomatologije kroz svoj prvobitni prijedlog kolektivnog ugovora – naglašavaju.
Iz Sindikata upozoravaju kako je zdravstveni sistem doveden do ruba izdržljivosti te kako danas postoji apsurdna situacija da pojedina zanimanja sa srednjom stručnom spremom imaju veća primanja od ljekara iza kojih stoji više od 20 godina školovanja, specijalizacija, dežurstava i odgovornosti za ljudske živote.
Dodaju kako ljekari rade preko granica normalnog, pokrivaju više ambulanti i održavaju sistem na životu dok se istovremeno degradira njihova profesija.
Posebno ističu kako se javnosti pokušava predstaviti slika napretka kroz pojedine infrastrukturne projekte, dok se ključni problemi sistematski prešućuju.
Navode kako trendovi o kojima govori Vlada postoje samo u saopćenjima, dok je stvarni trend u zdravstvu kantona odlazak ljekara, hronični nedostatak kadra i preopterećenost postojećih radnika.
– Posljednjih mjeseci svjedočimo javnim hvalospjevima o nabavci MRI uređaja i druge opreme, dok se istovremeno izbjegava reći koliko SBK stvarno ima kompetentnih osoba, odnosno specijalista sa dodatnom edukacijom, koji mogu raditi na tim uređajima. Javnost se ne informira da se zbog nedostatka kadra sistem održava praksama koje otvaraju ozbiljna pitanja zakonitosti i odgovornosti. Postoje informacije da u sistemu rade osobe koje nemaju licencu za rad na području SBK izdanu od nadležne ljekarske komore, upozoravajući kako je riječ o pitanju o kojem bi nadležna tijela trebala dati konačne odgovore – kažu u Sindikatu.
Poručuju kako, ukoliko premijer pod pojmom “praćenja trendova” smatra ignoriranje odlaska ljekara, prikrivanje stvarnog stanja u zdravstvu i toleriranje praksi zbog kojih su u drugim slučajevima izricane i zatvorske presude, onda je jasno da neko hitno mora početi štititi zdravstveni sistem i pacijente, a ne političke narative.
– Ljekari često vlastitu porodicu stavljaju u drugi plan zbog pacijenata i rada u bolnicama, rade iscrpljujuća dežurstva, pokrivaju više ambulanti i održavaju sistem funkcionalnim, dok se istovremeno od nas očekuje da šutke prihvatamo degradaciju profesije i rad na rubovima zakona – ističu iz Sindikata.
Naglašavaju kako ljekari više neće pristajati na postojeće stanje te da će, ukoliko ne dođe do ozbiljnog pomaka i stvarnog vrednovanja rada ljekara, biti primorani krenuti u štrajk.
Izvor: Faktor.ba/Fena.ba

