Poslodavci su, dakle, jasni – teret ne mogu izdržati. A moguće je da će troškovi biti i znatno veći. Jedno od pitanja je i šta će to značiti za one koji trenutno primaju više od minimalca. Pri tome, već sada zabilježen je rast cijena proizvoda i usluga.

Argumenti za i protiv i nakon sedam dana ostali su isti. Zajednički imenitelj – plaća od hiljadu maraka. Iznos nesporan, ali stavovi podijeljeni. Najavljeni sastanak poslodavaca i vlasti jučer nije održan. Umjesto toga, tek objave na društvenim mrežama. Na najavu da će povećanje minimalne plaće ugroziti i otprilike 20.000 malih biznisa – reagovao je ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović (SDP).

– Dakle, bez obzira na bezočnu kampanju pojedinaca i raznih megafona, obrtnici ili mali biznisi nemaju razloga za paniku ni bojazan zbog svog poslovanja. Jedini koji su eventualno ugroženi su proizvođači koverti. Bit će značajno smanjena potrošnja njih – naveo je.

– Naravno da ćemo tražiti povećanje svih ostalih plaća, povećanjem minimalne plaće digao se prag. Tražit ćemo da onaj relativni omjer između najniže i najviše plaće kakav je bio prije donošenja odluke o najnižoj plaći ostane i danas – poručuje Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK.

– Minimalna plaća će biti jednaka kao plaća uposlenika koji ima znatno složenije poslove. Mi moramo voditi računa o tome i svaki od poslodavaca mora povećati plaće i drugim uposlenicima i to će imati značajan utjecaj na ukupne troškove poslovanja – napominje Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.

– Sad će najveći broj plaća biti isplaćen na nivou minimalne plaće. Vi sad imate situaciju da odnos minimalne i prosječne plaće če biti negdje 77 posto minimalna u odnosnu na prosječnu. EU direktiva kaže da bi taj odnos trebao biti 50 posto – ističe Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.

Rashode će, po svemu sudeći, poslodavci nadoknaditi povećanjem cijena robe i usluga. Tako će opet najveću cijenu platiti građani – penzioneri, nezaposleni, korisnici socijalne pomoći.

– Ne bi trebalo da bude značajnijeg rasta cijena zbog povećanja minimalne plaće, ali, naravno, kod nas se sve koristi da se cijene potrošačkih roba povećaju – kaže Gordana Bulić, predsjednica Udruženja Klub potrošača TK.

Cijene već duže vrijeme rastu. Potrošačka korpa odavno je prešla 3.000 maraka. Analizu učinkovitosti mjera koje su trebale ograničiti cijene osnovnih životnih namirnica nikad nismo dobili. Trenutno nemamo ni informaciju šta će biti sa srednjim preduzećima. Malim obrtima, čuli smo, Vlada planira pomoći.

Odgovore očekujemo najkasnije u srijedu, za kada je najavljena press konferencija na kojoj će se govoriti o minimalnoj plaći.

Izvor: Faktor.ba

Komentari