Velika Bukovica/manifestacije prisjećanja na stradanje Bošnjaka Travnika

Velika Bukovica će i ove godine, 04. juna, biti mjesto okupljanja građana Travnika i šireg područja povodom obilježavanja centralne manifestacije prisjećanja na stradanje Bošnjaka tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992–1995. godine.

Manifestacija, koja ima edukativni i vjerski karakter, održava se s ciljem očuvanja historijskog pamćenja i izražavanja pijeteta prema svim žrtvama rata.

U okviru programa planirana su i prigodna obraćanja preživjelih boraca i predstavnika institucija.

Cilj manifestacije, kako su istaknuli iz Organizacionog odbora, jeste njegovanje kolektivnog pamćenja na stradanja Bošnjaka travničkog kraja, s posebnim naglaskom na civilne žrtve rata, borce Armije RBiH i ratne vojne invalide.

Organizatori su podsjetili na bolne činjenice – 529 poginulih boraca, 116 civilnih žrtava i 602 ratna vojna invalida s područja općine Travnik – što, kako naglašavaju, predstavlja zalog koji se ne smije zaboraviti.

Munir Karić iz Organizacionog odbora naglasio je da cilj organiziranja manifestacije nije vraćanje u prošlost, već izgradnja bolje sadašnjosti i sigurnije budućnosti na temelju iskustava žrtava i heroja. “Naša je obaveza da živimo, ali i da se sjećamo.

Stradanja su bila velika – kako materijalna, tako i ljudska, što je najteže. Važno je da prenesemo istinu mlađim generacijama kako se zločini ne bi ponovili “, kazao je Karić.

Brigadir Remzija Šiljak posebno je istaknuo važnost prenošenja istine i historijskih činjenica mlađim generacijama. “Naša mladost mora biti svjesna historijske borbe i žrtve, kako bi u budućnosti nastavila graditi sigurnu i pravednu Bosnu i Hercegovinu”,poručio je Šiljak.

Dio ovogodišnje manifestacije čini i tradicionalni planinarski pohod, koji će biti organiziran u saradnji s Planinarskim društvom “Vlašić”.

Organizatori su uputili poziv svim građanima da prisustvuju manifestaciji i zajednički odaju počast herojima te se prisjete stradanja koja ne smiju biti zaboravljena.

Izvor: Travnik.ba

Komentari