Sutra, 13. decembra, počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH).Prijelazno razdoblje na novi Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH istječe sutra kada počinju i kontrole i eventualne kazne za nepoštivanje pravila.
Ugostiteljima je najveći problem vetilacijski sistem, jer prema riječima Amara Trbovića, zamjenika predsjednika Udruženja ugostitelja Kantona Sarajevo, u BiH postoje samo dvije firme koje mogu ugraditi i dati atest za takve sisteme.
– Ja u svom ugostiteljskom objektu imam profesionalni ventilacijski uređaj, ali ne odgovara, sad moram ugraditi neki drugi koji odgovara – navodi Trbović.
Dodaje da su u najgoroj situaciji malo veći ugostiteljski objekti koji poslužuju hranu jer po Pravilniku u prostoru koji je namijenjen za pušenje hrana se ne smije posluživati.
– Baščaršija i Ilidža pune su hrane zbog turista. Bit će teško provoditi zakon, inspekcije će pisati kazne koje nisu male. Većina naših gostiju navikla je da puši, naročito domaćih. Sa strancima je lakše, kod njih već postoje zabrane, pa im nije neobično. Kako će sve ugostitelji podnijeti vidjet ćemo – kaže Trbović.
Amir Hadžić, predsjednik udruženja hotelijera i restoratera u BiH, podsjetio je na činjenicu da je Zakon donesen samo na teritoriji jednog dijela države te da je žalosno da se političari nisu mogli dogovoriti ni oko zdravlja građana BiH.
– Evropska unija preporučuje donošenje Zakona o zabrani duhana i duhanskih proizvoda u BiH. Znači na teritoriji cijele zemlje, a mi imamo zakon koji će se provoditi samo u jednom dijelu države. Federalne vlasti zakon su donijele samo zbog statističkih podataka, je li on dobar, sprovodiv baš je briga sve one koji su u tome učestvovali. Važno je da će građani FBiH ponovo ići da troše pare u entiter RS i da normalno konzumiraju cigare – ističe Hadžić.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje odnosi se na sve javne prostore, ne samo na hotele, restorane, kafiće. Podliježu mu svi, od prostora za tehnički pregled automobila, frizerskih salona, advokatskih kancelarija, obućara…
Prema riječima Hadžića, u Federaciji je više od 100.000 takvih objekata.
– Pitam – ko to može kontrolisati, a onda dobijem odgovor – inspekcije. Stranci kažu eto prilike za zaposlite nove inspektore kojih nemate dovoljno, ali se onda postavlja pitanje – ko će ih plaćati? Naravno, građani, a vlast to ne zanima, oni su se dobro uhljebili – navodi Hadžić.
Osvrnuo se i na sprovođenje zakona naglasivši da je zakonodavac predvidio da ugostitelj sam iz objekta odstrani pušača.
– Zakon je predvidio da prvo gosta upozorimo da se nalazi u prostoru predviđenom za nepušače, a ako to ne prihvati predviđeno je da mu se uskrati ugostiteljska usluga, a potom smo obavezni da ga odstranimo iz prostora. Zamislite da mi izbacujemo čovjeka, a on došao ljut, nabildan i samo čeka da mu neko kaže još samo riječ, pa da napravi incident. I nakon svega onome ko je pušio zaprijećena je kazna 100, a poslodavcu 2.000 maraka. Pa šta smo mi krivi – pita Hadžić.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH stupio je na snagu 28. maja 2023. i njim je propisano da u svim zatvorenim javnim prostorima i mjestu rada mora biti postavljen grafički znak zabrane pušenja i tekst koji glasi: “Zabranjeno pušenje”. Također, ne smiju biti postavljene pepeljare ili druge posude koje mogu služiti za odlaganje pepela. U slučaju da osoba ne poštuje zabranu pušenja, vlasnik, odnosno korisnik prostora ili mjesta u kojem je pušenje zabranjeno dužan ga je opomenuti, uskratiti uslugu i zatražiti od njega da napusti prostor.
Pravilnik o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja stupio je na snagu u 13. juna ove godine, a vlasnicima kafića, restorana i drugih ugostiteljskih objekata ostavljen je period od šest mjeseci za prilagodbu poslovanja novim zakonskim odredbama prije nego im budu izricane kazne za njihovo eventualno nepoštivanje.
Pravilnik detaljno propisuje uvjete za posebne prostore i prostorije za pušenje, definirajući izuzetke od opće zabrane pušenja u FBiH. Članom 10. propisani su uvjeti koje mora ispunjavati prostor za pušenje u ugostiteljskim objektima. Navedeno je da prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka zagađenog duhanskim dimom u drugi prostor, a površina prostora ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih.
Prostor ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora, ne smije biti namijenjen prelazu u druge prostore, ne smije obuhvatati šank i u prostoru se ne smije konzumirati hrana. Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida. Iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: “Prostor za pušenje”. Pušenje je štetno za vaše zdravlje.”, kao i oznaka zabrane ulaska maloljetnim licima u prostor za pušenje. Ispred ulaza u prostor za pušenje mora se osigurati da se u slučaju kvara ventilacijskog sistema automatski pojavi oznaka: “Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu”.
Prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je sastavni dio prostora za pušenje i koji je fizički odvojen od drugog ventilacijskog sistema zatvorenog javnog prostora u kojem je prostor za pušenje.
Duhanskim dimom zagađen zrak iz prostorije za pušenje ne smije prelaziti u druge zatvorene prostorije zatvorenoga javnog prostora.
Ventilacijski sistem prostora za pušenje mora raditi automatski i osiguravati da nema istjecanja dima u druge zatvorene prostorije zatvorenog javnog prostora.
Također, ventilacijskim sistemom prostora za pušenje mora se, u odnosu na zatvoren prostor iz kojeg se ulazi u prostor za pušenje, u samom prostoru za pušenje osigurati podpritisak od najmanje pet Pa uz zatvorena vrata prostora za pušenje.
Prostor za pušenje mora biti opremljen uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podpritisku, a ventilacijskim sistemom u prostoru za pušenje mora biti osiguran dovod zraka iz otvorenog prostora ili iz zatvorenog prostora u kojem je pušenje zabranjeno.
Sistem izmjene zraka mora se pročišćavati tako da je najmanja osigurana količina dodatnog zraka 30 litara u sekundi po osobi na osnovu indeksa popunjenosti prostora od 0,7 lice/m².
Sistem za filtriranje mora biti ugrađen i na dovod zraka u prostor za pušenje i na odvod zraka iz prostora za pušenje.
Filtracija dovodnog zraka mora biti minimalno s filterom klase F8 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), tj. ePM1 75 posto.
Filtracija odvodnog zraka mora biti minimalno s kombinovanim filterom koji se sastoji od filtera klase F9 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 90 posto, i aktivnog ugljena.
Za prekršioce Zakona predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno.
Kazna za fizička lica je 100 KM.
Izvor: Faktor.ba