U zgradi Ministarstva privrede Srednjobosanskog kantona danas je održana peta po redu sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Glavna tema ove sjednice bila je Analiza učinka minimalne plate na privredu Srednjobosanskog kantona.

Socijalni partneri koji su prisustvovali današnjoj sjednici, pozdravili su spremnost da se razgovara o ovoj temi.

Naime, uslijed velike privredne krize u svijetu, naš kanton se suočava sa još jednom krizom, a to je Uredba o minimalnoj plati, što je dovelo do otpuštanja velikog broja radnika.

Privrednici su na ovoj sjednici kazali da oni nemaju ništa protiv minimalne plate od 1000 KM, te su čak predlagali da ta cifra iznosi 1200 KM, ali da oporezivo bude 800 KM, što znači da su privrednicima jedini problem doprinosi koji su najveći u Evropi, a to procentualno iznosi 71%.

Krizu dodatno produbljuje i činjenica da je izvoz značajno smanjen, a uvoz povećan, što naš kanton čini nekonkurentnim na tržištu. Narudžbe su također pale, što će na koncu rezultirati i zatvaranjem pojedinih privrednih subjekata.

Odlukom o minimalnoj plati pogođeno je oko 90% privrednih subjekata. Također, odlazak radne snage je još uvijek veliki problem.

Na ovoj sjednici, prisutni su jednoglasno zaključili da je neophodno da se pokrene inicijativa za reformu fiskalnog sistema, što uključuje izmjenu Zakona o porezu na dohodak, izmjenu Zakona o doprinosima i izmjenu Zakona o porezu na dobit, da se mora djelovati sinhronizovano, kompetentno, da se mora poštovati zakonitost do kraja, te da se mora pojačati objektivna kontrola.

Ekonomsko-socijalno vijeće nastavit će pratiti efekte odluke Vlade Federacije BiH, te će shodno tim odlukama na vrijeme i reagovati.

Komentari